Vyhraná úvodní bule má na družstvo spíše psychologický efekt. Naopak vyhraná bule v rozhodujících fázích zápasu může mít cenu zlata. Mít v týmu hráče, který vyhrává naprostou většinu bulí je tedy velká výhoda. Následující článek se pokusí poradit, aby ses tím hráčem mohl stát právě ty. Ve druhé části přinášíme třináct tipů ze švédského florbalového speciálu Innebandymagazinet. Budou rady ze Švédska fungovat i na českých hřištích?
[==konec_ukazky==]
01 Rozhodující je síla
Síla je alfou a omegou vhazování. I když můžeš udělat spoustu dalších věcí, pokud nebudeš mít v rukách sílu, vhazování budeš vyhrávat jen velmi obtížně.
02 Co nejrychleji se postav
Postav se dříve než soupeř. Tělo si postav co nejblíže středového bodu. Nohy buď u sebe nebo rozkročené, aby jsi získal dostatečnou stabilitu. Soupeř se pak bude muset postavit podle tebe. Získáš výhodu, kterou posléze určitě využiješ.
03 Střed
Postav se přesně na střed. Důležité je postavení ramen. Vhazování vyhrává pohyb horní poloviny těla. A postavení ti umožní bránit tělem soupeře, když se rozhodne pro vyhrání buly směrem dopředu.
04 Rychlá reakce
V rozhodujícím okamžiku je nejdůležitější, aby jsi reagoval rychleji než soupeř. Musíš se naučit reagovat rychle na písknutí rozhodčích. Vyhrát vhazování můžeš jen tehdy, pokud na písknutí zareaguješ rychleji než soupeř.
05 Postavení čepele
Pravidla sice hovoří jasně, přesto se toleruje, pokud nejsou čepele přesně uprostřed nebo dokonce úplně mimo míček. Avšak výhradně tehdy, pokud tím jeden nebo druhý hráč nezískává výhodu – tzn. pokud to mají oba špatně, je doporučeno rozhodčím to nechat.
06 Držení hokejky
Horní rukou drž hokejku o něco níže než normálně. Spodní ruku měj na konci omotávky. Horní ruka je pevnější, spodní reguluje směr. Vše dohromady díky páce zvýší tlak na čepel, přesně tam kde potřebuješ největší sílu.
07 Zformuj si tým
Tvoji spoluhráči by měli být připraveni. Měli by být schopni okamžitě reagovat na to, kam se po vhazování dostane míček. Jeden z obránců by měl být za tebou, pro případ, že vyhraješ buly přímo za sebe a měl být schopný míček okamžitě rozehrát. Není od věci, když jeden ze spoluhráčů nebo z lavičky hlasitě pochválí vyhranou buly. Psychicky to tým může zvednout a soupeře opět mírně vyvede z koncentrace.
Vždy si před vhazováním zkontroluj, zda máš brankáře v brance. Po gólu se může stát, že brankář například ještě pije na střídačce. Rozhodčí mají povinnost kontrolu brankářů pouze na začátku utkání, potom už pouze kontrolují hráče na vhazování. Těžko by jsi spoluhráčům vysvětloval, že potom, co jsi vyhrál buly, jste dostali góla do opuštěné branky.
08 Psychika soupeře
Snaž se soupeře vyvést z koncentrace. Věty typu: "Teď tu buly vyhraju já, příští ti to nechám. Dohodnuto?" nebo "Dneska jsme se dohodli, že buly vyhráváme jen my" jsou použitelné kdykoliv. A soupeř o nich začne minimálně přemýšlet. Když vám odpoví, tak máte výhru skoro jistou.
09 Sleduj rozhodčího
Dalším předpokladem je být připraven. Sleduj rozhodčího, když se nadechne, sniž se a připrav se. Odhadni okamžik, kdy pískne. Zkušenější rozhodčí se v pískání střídají nepravidelně, aby tuto výhodu eliminovali.
10 Důvěřuj si
Tím, že si budeš věřit a že budeš při buly aktivní máš velkou šanci, že jí vyhraješ. Snaž se vždy být tím, kdo bude na vhazování aktivní. Když víš předem, jak chceš buly vyhrát, máš taky výhodu.
11 Čepel přes míček
Varianta vhazování, kdy nehraješ hned míček, ale čepel okamžitě po hvizdu přendáš na druhou stranu. Není to sice podle pravidel úplně správně, ale řada rozhodčích často zamhouří oko. Z výkladu pravidel je to přijatelné, pokud dříve než soupeřovu čepel zasáhneš míček (což se ale moc často nepovede).
12 Během pár sekund gól
Pokud jsou obránci soupeři hodně daleko od sebe, případně jsou málo koncentrovaní můžeš se pokusit vyhrát vhazování na polovinu soupeře. Je potřeba být domluven se všemi spoluhráči - obránci zajišťují akci, kdyby to nevyšlo. Křídla se naopak snaží akci podpořit. Pokud se dostaneš za protihráče na vhazování máš proti obráncům soupeře obrovskou výhodu v rychlosti, neboť oni buď stojí nebo jsou v pohybu proti míčku. Rychlá klička nebo přihrávka na nabíhající křídlo může několik sekund po vhazování znamenat přímé ohrožení branky.
13 Prohrané vhazování
I přes to vše výše napsané se ti může samozřejmě stát, že vhazování vyhraje soupeř. Snaž se tedy v rámci pravidel zamezit soupeři v postupu směrem dopředu. Vyhrané úvodní vhazování ještě žádný zápas nevyhrálo, tak nezbývá než si věřit, že příště ho vyhraješ zase ty.
Autor: Jan Koten
Zdroj: Innebandymagazinet.se
| 30.03.2009 | 23:12 |
| vložil:
Chaz | přečteno: 1273x |
komentáře: 0x |