Vyhraná úvodní bule má na družstvo spíše psychologický efekt. Naopak vyhraná bule v rozhodujících fázích zápasu může mít cenu zlata. Mít v týmu hráče, který vyhrává naprostou většinu bulí je tedy velká výhoda. Následující článek se pokusí poradit, aby ses tím hráčem mohl stát právě ty. V první části se na buly podíváme z pohledu pravidel.
[==konec_ukazky==]
„Vhazování se provádí na nejbližším bodě pro vhazování podle polohy míče při přerušení“ Nejvíce diskusí při výkladu tohoto pravidla je, pokud dojde k přerušení hry z důvodu zranění hráče. Nebude se rozehrávat, tam kde je většina hráčů, ale kde byl míček v okamžiku přerušení, tedy třeba úplně na druhém konci hřiště.
„Všichni hráči, mimo těch, kteří provádějí vhazování, musí okamžitě bez výzvy rozhodčích zaujmout postavení alespoň 3 m od míče včetně hokejky.“ K tomu jen poznámku, že rohové body jsou 3,5 metru od zadního mantinelu, takže se hráči mohou postavit k zadnímu mantinelu, ale mají tam jen 0,5 metru místa.
„Hráči jsou čelem ke krátké straně soupeřovy poloviny hřiště a nesmí mít před vhazováním žádný fyzický kontakt. Chodidla musí být kolmo na středovou čáru. Oba hráči musí mít svá chodidla ve stejné vzdálenosti od středové čáry.“ Je jedno jestli budete stát rozkročeni nebo s nohama u sebe na jedné straně. Důležité je mít špičky nohou stejně daleko od středové čáry – čili v rohu například 16,53 metru :-)
„Hokejky jsou drženy běžným způsobem oběma rukama nad značkou nejnižšího úchopu.“ Značka úchopu je čára na každé hokejce vzdálená 37 cm od země. Běžné držení znamená způsob jakým hráč drží hokejku během hry, nikoli podhmat - známo z hokeje.
„Čepele jsou kolmo ke středové čáře po obou stranách míče, aniž by se ho dotýkaly. Míč musí být uprostřed čepelí.“ Asi nejdiskutovanější věc. Pravidla hovoří jasně, přesto se toleruje, pokud nejsou čepele přesně uprostřed nebo dokonce úplně mimo míček. Avšak výhradně tehdy, pokud tím jeden nebo druhý hráč nezískává výhodu – tzn. pokud to mají oba špatně, je doporučeno rozhodčím to nechat. Pokud, ale jeden hráč má čepel dle pravidel a druhý jinak, musí si hráč s nesprávně postavenou čepelí tuto dát správně.
„První pokládá hokejku hráč bránícího družstva. Vhazuje-li se na středové čáře, hráč hostujícího družstva pokládá hokejku první.“ Mnemotechnická pomůcka - Havlíčkův Brod:
H - hostující, B - bránící.
„Pokud hráč provádějící vhazování neuposlechne instrukce rozhodčích, nahradí ho při vhazování jiný hráč na hřišti.“ Rozhodčí také může uplatnit pravidlo 507/16 tzn. může být nařízen volný úder – „Je-li vhazování špatně provedeno nebo záměrně zdržováno“ To platí i tehdy, pokud například hráč zasáhne nejdřív soupeřovu hokejku než míček. Tzn., že ihned po špatně provedeném buly, může být nařízen volný úder.
„V případě dohadů při střídání před vhazováním je povinno hostující družstvo vystřídat první.“ Toto pravidlo se týká především reprezentací nebo extraligy, kde se mohou nasazovat na sebe speciální pětky.
... pokračování o technice vhazování a několik možných způsobů, jak vyhrát buly v dalším díle
Autor: Jan Koten
| 30.03.2009 | 23:09 |
| vložil:
Chaz | přečteno: 1462x |
komentáře: 0x |