Správná délka florbalky se zdála být nekonečnou otázkou, která nikdy nepozná vědeckého řešení. Omyl! Dnes je konec všem diskusím. Zcela převratný objev je na světě. Ideální délku florbalky už totiž znaly i staří Římané, což dokazuje skica Leondarda da Vinciho - proporční schéma Vitruviánského člověka.
[==konec_ukazky==]
Nejprve je nutné vysvětlit samotný pojem Vitruviánského člověka. Marcus Vitruvius Pollio byl římský architekt, inženýr a teoretik, který žil v letech 80 - 25 př. n. l. O jeho životě mnoho nevíme, dokonce není jisté ani jeho praenomen ((označuje první jméno římského nomen neboli jména) Marcus a cognomen (tvořilo třetí část římského jména) Pollio . Nejstarší známý opis jeho díla pochází z 9. století našeho letopočtu, vcelku se zachovalo přes 50 rukopisů tohoto díla. Kopie byly nalezeny v St. allenu, Cluny, Canterbury a Oxfordu. Kniha byla znovuobjevena roku 1414 florentským humanistou Gianfrancescem Poggiem Bracciolinim.
Vitruvius proslul ve svém díle tvrzením, že struktura stavby musí vykazovat tři základní vlastnosti - firmitas, utilitas, venustas, tzn. že musí být silná nebo trvanlivá, užitečná a krásná. Stejně jako si ptáci a včely staví svá hnízda, podobně i lidé si z přírodních materiálů staví svá sídla, která jim mají zajistit ochranu před klimatickými vlivy. Když zdokonalili tento způsob výstavby, vynalezli stavební systémy: dórský, iónský a korintský. To jim umožnil smysl pro proporce, vrcholící v porozumění proporcím největšího uměleckého díla: lidského těla. To ukázal Vitruvius v definici jeho Vitruvianského muže, jak ho velkolepě nakreslil Leonardo da Vinci: lidské tělo vepsané do kružnice a čtverce (základních geometrických vzorů vesmírného pořádku). Tato modulová metoda, založená na Vitruvianském muži, byla ve 20, století obnovena jako tzv. Modulor, měrová soustav francouzského architekta Le Corbusiera, spočívající na zlatém řezu.
Jak určit délku florbaly?
Správná délka florbalky se nově a zcela nejpřesněji určí tak, že pokud se při vodorovné a natažené paži dotýkáte konečkem prostředníčku vrcholu florbalky, spodní část oblouku čepele se přesně dotýká spojnice čtverce a kruhu vepsaného do lidského těla (tzv. Vitruvianský muž). Kontrolu provedeme snadno. Uchopíme florbalku přesně na konci hole mezi palec a ukazováček. Ruku máme přesně v místě, kde se protíná vepsaná kružnice a čtverec. Následně hokejku vyhneme pod úhlem 15 stupňů a oblouk čepele florbalky se musí přesně dotýkat vepsané kružnice. Dokonalost sama!
| 01.04.2013 | 00:01 |
| vložil:
kissa | přečteno: 1299x |
komentáře: 0x |